خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

شیوه ی برنامه ریزی در فصل بهار

  بالاخره وارد ۲، ۳ ماه آخر دوران کنکور شدیم که دوران بسیار مهم و حساسی است. اولین توصیه ای که به شما دارم این است که الان فقط موقع درس خواندن است، فکر کردن به نتیجه را موکول کنید به بعد از آزمون.

  اگر تا الان خوب درس نخوانده اید می توانید در این مدت تا حد زیادی جبران کنید، پس هرگز ناامید نباشید. تا روز آخر تمام تلاش خود را بکنید تا بعدا پشیمان نشوید. (البته بهتر است این گونه دانش آموزان فقط روی مطالبی که اشکال زیادی ندارند مطالعه و تمرین کنند مثلا در هر درسی نصف مباحث را انتخاب کرده و روی آن مسلط شوند.

  اما در مورد برنامه ی این ۳ ماه آخر نکته هایی را به شما می گویم که امیدوارم با عمل به آن ها بیش از پیش موفق باشید:

  برنامه ی این ۳ ماه آخر به طور کلی شامل ۴ بخش زیر می باشد:

  دوره ی ا) عید نوروز (مطالعه ی پیش ۱ + یکی از پایه های سال دوم یا سوم)

  دوره ی ۲) هفته ی چهارم فروردین تا آخر هفته ی سوم اردیبهشت (فقط پایه های باقی مانده)

  دوره ی ۳) امتحانات پیش ۲ ← فقط درس های پیش دانشگاهی ۲ (از /۲/۲۴ تا /۳/۷ )

  دوره ی ۴) هفته ی دوم خرداد تا هفته ی اول تیر ← دوره ی کلی و برگزاری امتحانات جامع

  1 ـ عید نوروز: در دوره ی عید نوروز که البته وقتی این مقاله را می خوانید به پایان رسیده، شما می بایست پیش ۱ و قسمت هایی از پایه را که به طور موازی با پیش ۱ می خواندید یا در مدرسه به شما درس می دادند را بار دیگر مرور کنید و نقاط ضعف خود را تقویت کنید. یعنی در واقع رفع اشکالات پیش ۱ و قسمتی از پایه و مرور آنها باید در راس برنامه های شما باشد. چون این برهه ی زمانی، سپری شده، توضیح بیش تری راجع به آن نمی دهم. اگر کارهای دیگری جز این که گفتم انجام داده اید اشکالی ندارد؛ به بقیه ی مقاله توجه کنید.

  ۲ ـ هفته ی چهارم فروردین تا آخر هفته ی ۳ اردیبهشت: در این دوره ی یک ماهه اکثر دانش آموزان در مدرسه روی درس های پیش ۲ تمرکز دارند اما احتمالا هر مدرسه ای با توجه به تمام شدن بعضی از درس های پیش ۲ کمی به تعطیلات دانش آموزان در هفته اضافه کرده اند و بچه ها وقت بیش تری برای مطالعه دارند.

  بنابراین توصیه می کنم حتما نکته های زیر را رعایت کنید:

  الف) در روزهایی که به مدرسه می روید، بعد از ظهر آن روزها حتما درس های پیش ۲ را که دبیر درس می دهد در منزل کامل بخوانید و تست بزنید طوری که به خوبی یاد بگیرید.

  ب) در روزهایی که به مدرسه نمی روید در منزل یا هر جایی که درس می خوانید حتما برنامه ای برای درس های پایه ی باقی مانده یعنی آن هایی که قبلا نخوانده اید تهیه کنید و آن ها را به طور کامل بخوانید و تست بزنید.

  * تذکر: اگر کارهایی که باید در عید انجام می دادید را انجام نداده اید باید بعضی از مبحث های پایه ی دوم و سوم را که با آن راحت تر هستید انتخاب کنید تا در این فرصت یک ماهه بتوانید با آرامش و تمرکز بیش تری آنها را مطالعه، نکته برداری و تمرین کنید.

  * توصیه به دانش آموزانی که کم کاری داشته اند: در این مقطع از سال می توانید بعضی از مباحث وقت گیر و خارج از ظرفیتتان را از برنامه حذف کنید و تمرکز خود را روی بقیه ی دروس بگذارید. البته هرگز یک درس را کامل رها نکنید بلکه می توانید به صورت گزینشی بعضی فصل ها را بخوانید. مثلا اگر فصلی را اصلا نمی فهمید بی خیال شوید و سعی کنید بخش هایی را که از عهده ی آن برمی آیید تقویت کنید. مثلاً اگر دیدید بعضی از مبحث هایی که در کنکور ۱ یا ۲ سوال از آن می آید را هر کار می کنید یاد نمی گیرید، آن را کنار بگذارید و سراغ سایر مباحث بروید و نگران نباشید.

  * توصیه به دانش آموزان قوی: شما ابتدا در این دوره، مطالب باقی مانده از پایه را کامل بخوانید و در صورت امکان بعد از آن نقاط ضعف باقیمانده از مطالب خوانده شده (پیش ۱ و پایه ی قبلی) را برطرف کنید و به طور موازی دروس پیش ۲ را نیز بخوانید و سعی کنید تا قبل از امتحانات پیش ۲ کلیه ی مباحث را یک دور خوانده باشید.

  * تذکر کلی: هرگز فراموش نکنید که نکته برداری تا روزهای آخر نباید قطع شود. هر وقت حین درس خواندن یا تست زدن به نکته ی جدیدی برخوردید، حتما آن را در محل خاصی یادداشت کنید. این نکته برداری و خلاصه برداری ها در روزهای آخر خیلی به شما کمک خواهد کرد. آن را جدی بگیرید.

  * تذکر: اگر بتوانید در دوره ی دوم مطالعه و بعد از عید (هفته ی ۴ فروردین تا آخر هفته ی ۳ اردیبهشت)، حدود ۱۲۰ ساعت را به مطالعه ی پایه ی سری دوم (پایه های باقی مانده) اختصاص دهید. خیلی خوب خواهد بود و بقیه ی زمان را به پیش ۲ و درس های دبیر اختصاص دهید.

  ۳ ـ امتحانات پیش ۲: این امتحانات نه تنها مزاحم کار شما نیست بلکه تاثیر مثبتی بر روند کاری شما دارد. پیش دانشگاهی ۲ بخش مهمی از منابع کنکور را تشکیل می دهد و این امتحانات بهترین فرصت برای جمع بندی و دوره ی پیش ۲ و جبران غفلت هایی نظیر نخواندن کتاب های درسی و مثال ها و تمرین های آن ها می باشد. زیرا این کتاب های درسی ـ حتی ریاضی و فیزیک ـ در کنکور خیلی مهم می باشند ولی متاسفانه مورد غفلت واقع می شوند.

  ۱) اولین توصیه ام به شما این است که حدود ۴، ۵ روز قبل از شروع امتحانات، تمامی نقاط ضعف اساسی پیش ۲ خود را برطرف کنید و نگذارید نکته های مبهم از نظر مفهومی داشته باشید.

  ۲) بعد از رفع اشکالات مفهومی، طبق برنامه ی امتحانات، شروع به درس خواندن کنید. اگر قبل از شروع امتحانات نقاط ضعف اساسی خود را برطرف کرده باشید، در این زمان کافی است تسلط خود را افزایش دهید و مرور کنید و تست بزنید.

  ۳) اگر نکته برداری و خلاصه نویسی نکرده اید حتما این کار را انجام دهید چون بعدا به دردتان خواهد خورد (البته اگر فرصت خلاصه برداری ندارید می توانید به نکته برداری اکتفا کنید).

  ۴) تشریحی خواندن برای امتحانات هیچ ضرری به کنکور شما نمی زند بلکه فایده های زیادی هم دارد پس فکر نکنید باید تغییر خاصی در برنامه ایجاد کنید. اما هرگز از تست زدن غافل نشوید و تا می توانید تست بزنید.

  ۵) بهتر است در این دوران بیش تر روی تمرین و مثال های کتاب درسی و تست های کنکور سراسری وقت بگذارید.

  ۶) به طور کلی سعی کنید در طی امتحانات پیش ۲ (حدودا هفته ی اول خرداد) کل پیش ۲ را جمع کرده باشید و تست هم زده باشید و تا حد امکان خلاصه برداری و نکته برداری هم کرده باشید تا بعدا فقط به مرور سریع آن بپردازید.

  * تذکر: من در این ۲، ۳ ماه آخر چون در درس دینی و ادبیات ضعف داشتم تقریبا یک روز در میان مطالعه ی این ۲ درس را در برنامه ام قرار داده بودم. در دینی بیشتر روی آیه ها متمرکز بودم و ادبیات را نیز به صورت موضوعی می خواندم. به شما هم توصیه می کنم اگر احساس ضعف در درس خاصی می کنید آن را به راحتی می توانید برطرف کنید. همچنین در این اواخر هرگز از مطالعه ی درس های عمومی مخصوصا دینی و ادبیات غافل نشوید.

  جمع بندی: بنابراین تا آخر امتحانات پیش ۲ حتما باید موارد زیر را انجام دهید:

  دوره ی ۱) درس های پیش ۱ و پایه ای را که در ترم اول خوانده اید بار دیگر مرور کنید و یادآوری کنید و اشکالات خود را برطرف کنید (عید نوروز).

  دوره ی ۲) درس های پایه ای که تا به حال هرگز نخوانده اید را باید در دوره ی دوم بخوانید، این دوره حدود یک ماه است و در آن علاوه بر درس های پایه ی جدید، درس های پیش ۲ را نیز به طور موازی بخوانید (۲۰ فروردین تا ۱۸ اردیبهشت).

  دوره ی ۳) در امتحانات پیش ۲، کل مبحث های پیش ۲ را جمع کنید و تست بزنید تا بعدا فقط نیاز به مرور داشته باشید (۱۸ اردیبهشت تا ۶ خرداد).

  تذکر مهم: در دوره ی چهارم (۷ خرداد تا هفته ی قبل از کنکور) قرار است آزمون های جامع بدهید و فقط یک بار دیگر مطالب را مرور سریع بکنید؛ بنابراین باید تا آخر امتحانات پیش ۲، تمام مطالبی که می خواهید بخوانید دوره شده باشد پس درسی را برای خرداد باقی نگذارید.

  این دو ماه (البته از الان یک ماه و نیم) را خیلی جدی بگیرید. اگر در این ۲ ماه خوب عمل کنید به طور حتم از خیلی از رقیبان خود جلو خواهید افتاد و به هدف خود نزدیک تر می شوید. داشتن برنامه در این مدت بسیار بسیار مهم است، چون نداشتن آن باعث سردرگمی و استرس خواهد شد. این مطالبی که در این مقاله عنوان شد یک برنامه ی کلی و بلند مدت برای این ۲ ماه بود که خودتان باید به صورت ریزتر و دقیق تر برنامه ریزی کنید. اگر سوالی داشتید، حتما بپرسید تا بتوانیم بیشتر کمکتان کنیم.


  این مطلب تا کنون 7 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : دوره ,پایه ,برنامه ,امتحانات ,نکته ,برداری ,نکته برداری ,باقی مانده ,دانش آموزان ,برطرف کنید ,خلاصه برداری ,
  شیوه ی برنامه ریزی در فصل بهار

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر